2017. 10. 18. szerda - Lukács 12°C | 22°C Még több cikk.

Foci VB selejtezők: Egyiptom és Lengyelország is kijutott, Dánia pótselejtezős

Nigéria után Egyiptom válogatottja jutott ki másodikként az afrikai kontinensről a jövő évi oroszországi labdarúgó-világbajnokságra. A lengyel labdarúgó-válogatott két góllal nyert otthon Montenegró ellen világbajnoki selejtezőn, így biztosította helyét a jövő évi oroszországi tornán.
Az európai térségből Lengyelország, míg Afrikából Egyiptom labdarúgó-válogatottja jutott ki vasárnap a jövő évi, oroszországi világbajnokságra, amelyre így már 15 együttes biztosította részvételét.

A 2018-as labdarúgó-világbajnokságra kijutott válogatottak:
-----------------------------------------------------------
Afrika (5 helye van a kontinensnek): Egyiptom, Nigéria Ázsia (4): Irán, Japán, Koreai Köztársaság, Szaúd-Arábia Dél-Amerika (4): Brazília Európa (13+1): Oroszország (házigazda), Belgium, Németország, Anglia, Spanyolország, Lengyelország Észak- és Közép-Amerika (3): Mexikó, Costa Rica Interkontinentális pótselejtező (2)

Nigéria után Egyiptom válogatottja jutott ki másodikként az afrikai kontinensről a jövő évi oroszországi labdarúgó-világbajnokságra.
Az egyiptomi csapat vasárnap hazai pályán 2-1-re legyőzte Kongó együttesét, ezzel pedig a novemberi utolsó forduló előtt behozhatatlan előnyre tett szert csoportja élén.
A találakozó hőse Mohamed Salah, a Liverpool támadója volt, aki a második félidő közepén szerzett vezetést az egyiptomiaknak, majd a kongóiak egyenlítését követően, a 95. percben büntetőből "rúgta ki együttesét Oroszországba".

Az afrikai selejtezőből az öt csoportelső szerepelhet a jövő évi tornán.

A lengyel labdarúgó-válogatott két góllal nyert otthon Montenegró ellen világbajnoki selejtezőn, így biztosította helyét a jövő évi oroszországi tornán.

Az E csoportban a lengyeleknek egy hazai döntetlen is elég lett volna Montenegró ellen a csoportgyőzelemhez és a vb-részvételhez.
A vendéglátók ennek érdekében szerettek volna biztosra menni: lendületes kezdést követően a 16. percre már két góllal vezettek. A folytatásban sokáig taktikusan játszottak, és őrizték biztos előnyüket, ám a montenegróiak a hajrában öt perc alatt egyenlítettek.
A lengyelek azonban két óriási védelmi hiba után visszaállították a kétgólos különbséget.

Az F csoport élén veretlenül záró Anglia Harry Kane 27. percben, büntetőből lőtt találatával nyert Vilniusban Litvánia ellen.
Kane csütörtökön a Szlovénia elleni találkozót is eldöntötte, amely már vb-szereplést ért Angliának.
A Tottenham Hotspur 24 éves támadója gólerős formában van: legutóbbi tíz tétmeccsén tizenöt alkalommal volt eredményes. Klubjában 6/11 a mérlege, a válogatottban 4/4.

A csoport második helyén Szlovákia végzett, de pótselejtezős részvétele még nem biztos.

Európai vb-selejtezők, 10. (utolsó) forduló:
E csoport: Lengyelország-Montenegró 4-2 (2-0)

Németország-Azerbajdzsán, Kaiserslautern 20.45

A CONCACAF-térségből második csapatként Costa Rica labdarúgó-válogatottja jutott ki a jövő évi, oroszországi világbajnokságra, amelyen így már 13 együttes részvétele biztos.

A Costa Rica-i válogatott hazai pályán 1-1-et játszott Hondurasszal az észak- és közép-amerikai, valamint a karibi térség (CONCACAF) világbajnoki selejtezősorozatának utolsó előtti fordulójában, így 13. csapatként kijutott a vb-re.
A zónából korábban az éllovas mexikóiak szereztek részvételi jogot.

Eredmény: Észak- és közép-amerikai vb-selejtezők, 5. szakasz:
9. forduló: Costa Rica-Honduras 1-1 (0-0)

szombaton játszották: Egyesült Államok-Panama 4-0 (3-0) Mexikó-Trinidad és Tobago 3-1 (0-0) 10. (utolsó) forduló: szerda: Honduras-Mexikó, San Pedro Sula 2.00 Panama-Costa Rica, Panamaváros 2.00 Trinidad és Tobago-Egyesült Államok, Couva 2.00

Az állás: 1. (és vb-résztvevő) Mexikó 21 pont, 2. (és vb-résztvevő) Costa Rica 16, 3. Egyesült Államok 12, 4. Panama 10 (7-9), 5. Honduras 10 (10-17), 6. Trinidad és Tobago 3

A CONCACAF-zóna selejtezőjének utolsó köréből három csapat jut ki közvetlenül a jövő évi oroszországi vb-re, a negyedik pedig pótselejtezőt játszik majd az ázsiai kvalifikációs sorozatból érkező ellenféllel, amely Ausztrália vagy Szíria lesz.

Afrika (5 helye van a kontinensnek): Nigéria Ázsia (4): Irán, Japán, Koreai Köztársaság, Szaúd-Arábia Dél-Amerika (4): Brazília Európa (13+1): Oroszország (házigazda), Belgium, Németország, Anglia, Spanyolország Észak- és Közép-Amerika (3): Mexikó Interkontinentális pótselejtező (2)

A görög labdarúgó-válogatott 2-1-re nyert Cipruson világbajnoki selejtezőn, így hatalmas lépést tett a pótselejtezőt érő második hely megszerzése felé.
A görögöknek így az utolsó mérkőzésükön csak a kötelezőt kell hozniuk Gibraltár ellen.

A labdarúgó világbajnok selejtezősorozat B csoportjában - ahol a magyar labdarúgó-válogatott is szerepel - az Európa-bajnok Portugália 2-0-ra győzött Andorrában, így az utolsó fordulóban dől el, ők vagy a magyarokat 5-2-re legyőző Svájc jut-e ki egyenes ágon a vb-re.
Az andorrai összecsapáson Cristiano Ronaldo 15. gólját szerezte a selejtezősorozatban, amivel - Robert Lewandowski után - ő is megdöntötte a jugoszláv Predrag Mijatovic korábbi rekordját, aki az 1994-es kvalifikációban 14-szer volt eredményes. A négyszeres aranylabdás sztár a szünetben állt be - ez volt a második gólja a nemzeti csapatban, amelyet csereként szerzett.

Európai vb-selejtezők, B csoport, 9. forduló:
Andorra-Portugália 0-2 (0-0) ----------------------------
gól: Ronaldo (63.), André Silva (86.)
Svájc-Magyarország 5-2 (3-0) ----------------------------
gól: Xhaka (18.), Frei (20.), Zuber (43., 49.), Lichtsteiner (83.) ill. Guzmics (59.), Ugrai (89.)

1. forduló (2016. szeptember 6.):
Svájc-Portugália 2-0 (2-0) Andorra-Lettország 0-1 (0-0)
Portugália - Feröer-szigetek 5-1 (2-1)
Svájc-Andorra 3-0 (1-0) Magyarország-Lettország 3-1 (2-1)

Portugália-Svájc

Az afrikai válogatottak közül elsőként Nigéria kvalifikálta magát a jövő évi oroszországi labdarúgó-világbajnokságra, miután szombaton 1-0-ra győzött Zambia ellen.

A "szuper sasok" becenevű együttes - melynek kijutást érő gólját az Arsenalban játszó Alex Iwobi szerezte - az előzetesen legnehezebbnek tartott, B jelű csoportból jutott ki a vb-re úgy, hogy öt eddigi mérkőzéséből négyet megnyert, egyszer pedig (Kamerun otthonában) döntetlenre végzett.

A csoport negyedik tagja Algéria.

A biztos csoportelső, így már továbbjutott belga labdarúgó-válogatott fantasztikus mérkőzésen 4-3-ra nyert a bosnyákok otthonában szombat este világbajnoki selejtezőmérkőzésen.

A pótselejtezőt érő második helyen álló hazaiak nagy lehetőséget szalasztottak el, ugyanis így azért kell izgulniuk, hogy a harmadik görögök ne nyerjenek Cipruson, ellenkező esetben a zárófordulóban nem a saját kezükben lesz a sorsuk. Ráadásul a görögök utolsó mérkőzésükön a csoportutolsó Gibraltárral játszanak hazai környezetben.

Az A csoport érdekessége, hogy a Franciaországban nemrég gól nélküli döntetlent ünnepelt luxemburgiak - akik november 10-én barátságos mérkőzést játszanak a magyarokkal - 8-0-ra kaptak ki Svédországban.

Európai vb-selejtezők, 9. forduló:
A csoport: Svédország-Luxemburg 8-0 (3-0)

Ciprus-Görögország, Nicosia 20.45

A magyar labdarúgó-válogatottal azonos világbajnoki selejtezőcsoportban szereplő Feröer-szigetek és Lettország gólnélküli döntetlent játszott egymással a kilencedik fordulóban szombaton.

A lettek a szerzett ponttal feljöttek az ötödik helyre, míg a feröeriek maradtak a negyedikek.

A magyar válogatott a listavezető Svájc, míg az Európa-bajnoki címvédő Portugália Andorra otthonában lép pályára.
Mindkét összecsapás 20.45 órakor kezdődik.

6. Andorra 8 1 1 6 2-17 4

1. forduló (2016. szeptember 6.): Svájc-Portugália 2-0 (2-0) Andorra-Lettország 0-1 (0-0) Feröer-szigetek - Magyarország 0-0
2. forduló (2016. október 7.): Lettország - Feröer-szigetek 0-2 (0-1) Portugália-Andorra 6-0 (3-0) Magyarország-Svájc 2-3 (0-0)
3. forduló (2016. október 10.): Andorra-Svájc 1-2 (0-1) Feröer-szigetek - Portugália 0-6 (0-3) Lettország-Magyarország 0-2 (0-1)
4. forduló (2016. november 13.): Portugália-Lettország 4-1 (1-0) Svájc - Feröer-szigetek 2-0 (1-0) Magyarország-Andorra 4-0 (2-0)
5. forduló (2017. március 25.): Andorra - Feröer-szigetek 0-0 Svájc-Lettország 1-0 (0-0) Portugália-Magyarország 3-0 (2-0)
6. forduló (2017. június 9.): Feröer-szigetek - Svájc 0-2 (0-1) Lettország-Portugália 0-3 (0-1) Andorra-Magyarország 1-0 (1-0)
7. forduló (2017. augusztus 31.): Portugália - Feröer-szigetek 5-1 (2-1) Svájc-Andorra 3-0 (1-0) Magyarország-Lettország 3-1 (2-1)
8. forduló (2017. szeptember 3.): Lettország-Svájc 0-3 (0-1) Magyarország-Portugália 0-1 (0-0) Feröer-szigetek - Andorra 1-0 (1-0) A csoport további programja:

10. forduló (2017. október 10.): Magyarország - Feröer-szigetek Lettország-Andorra Portugália-Svájc