2017. 01. 21. szombat - Ágnes -9°C | 1°C Még több cikk.

Finnország-Magyarország 0-1

Megint a végén jött a dráma, Stieber góljával fontos győzelmet ünnepelhet a Dárdai-csapat.

Eb-selejtező, F-csoport: Finnország-Magyarország 0-1
Helsinki, Olimpiai Stadion.
Játékvezető: Jug (szlovén)

Finnország: Hradecky – Arkivuo, Halsti, N. Moisander, Raitala – Mattila, Sparv, Hetemaj – Hämäläinen, R. Eremenko – Pukki (Riski, 46.). Szövetségi kapitány: Mixu Paatelainen
MAGYARORSZÁG: Király – Fiola, Juhász, Lang, Kádár – Stieber, Gera, Tőzsér, Dzsudzsák – Priskin (Németh K., 46.), Szalai. Szövetségi kapitány: Dárdai Pál

Dárdai: még nincs meg a 3. hely

Dárdai Pál szövetségi kapitány szerint finnországi győzelmével sem biztosította be teljesen a harmadik, pótselejtezőt érő helyét a magyar labdarúgó-válogatott, de eljött az idő, hogy magasabb célokat tűzzön ki, azaz hogy csapatával megpróbálja elérni a részvételt biztosító első két hely egyikét.

"Nagyon nehéz lesz, de olyan helyzetbe kerültünk, hogy meg kell próbálni" - latolgatta együttese előrelépési lehetőségét a szakvezető. "Olyan csapatom van, amelyben megbízom. Büszke vagyok a játékosokra és a stábra is. Olyanok vagyunk, mint egy nagy család, erre lehet alapozni. Keményen dolgoztunk és megjött a munka gyümölcse".

Dárdai a kapusposztot illetően az MTI kérdésére azt mondta, eredetileg azt tervezte, hogy az egész szezonban kiváló formát mutató Dibusz Dénes véd majd ezen a meccsen, ám Király Gábor egész héten parádézott a tréningeken, a kapusedző szerint élete formájában védett a 39 éves hálóőr, ezért esett végül rá a választása.

Dárdait saját bevallása szerint az meglepte, hogy a finnek nem a tőlük megszokott labdatartásra törekedtek, hanem gyors kontrákkal próbálkoztak. Úgy vélte, a taktikájuk nem jött be, mert a magyar játékosok kiválóan passzoltak, s így az első félidő jó részében uralták a játékot.

A Hertha BSC vezetőedzőjeként is dolgozó szakember elárulta, a terv az volt, hogy az első húsz percben "nekiesnek" a finneknek és megpróbálják korán eldönteni a meccset. Ehhez a helyzetek megvoltak, de gólt nem szereztek, emiatt a szünetben fel kellett "ébresztenie" a csapatot. Ennek ellenére éppen a második félidő első húsz perce volt az, amikor a finnek akarata érvényesült.

Azt továbbra sem tudni, hogy Dárdai maradhat-e a válogatott szakvezetője, ugyanis saját bevallása szerint nem tudja mi szerepel klubja, a Hertha BSC és a magyar szövetség között kötött megállapodásban. Azt azért megjegyezte, "nehéz őt innen kiszakítani", azaz arra utalt, hogy ő szívesen folytatná a munkát a nemzeti együttesnél.

A meccs hőse, Stieber Zoltán pályafutása eddigi legfontosabb góljának nevezte a három pontot érő találatot.

"Felemelő érzés volt gólt lőni, főleg hogy ez három pontot ért. Csodálatos volt ebben a csapatban játszani. Amiért jöttünk, elvittük Helsinkiből. Nagyon remélem, hogy az ősszel ott folytatjuk, ahol most abbahagytuk és bár nem szabad egy meccsnél tovább előretekinteni, azt is remélem, hogy versenyben leszünk az Eb-részvételt jelentő első két helyért" - mondta a Hamburger SV szélsője, akit csapattársai az égbe dobáltak a lefújást követően.

A magyar válogatott a pótselejtezőt érő harmadik helyről várja a folytatást úgy, hogy a mögötte negyedik Feröer-szigeteket öt ponttal előzi meg, ugyanakkor a veretlenül éllovas románokkal szemben három, a második északírekkel szemben pedig két pontra csökkentette a hátrányát. A következő két körben ráadásul éppen ezzel a két riválissal küzd meg, azaz reális esélye van, hogy megszerezze a kijutást jelentő első két hely egyikét. A magyarok szeptember 4-én a nagy rivális románokat fogadják, három nappal később pedig Belfastban lépnek pályára.

Online-tudósítás:

90+3. perc: Lang blokkolja Arivuo lövését. Vége a mérkőzésnek.

90+2. perc: Király vetődik rá egy beadásra.

90. perc: Három perc a hosszabbítás.

89. perc: Pohjanpalo fejeli mellé a labdát egy szöglet után.

87. perc: Simon Ádám jön Dzsudzsák helyére.

85. perc: Pohjanpalo érkezik Mattila helyére.

84. perc: Túlzott a gólöröm, sárgát kap Stieber.

83. perc: Tőzsér szabadrúgását Stieber elé fejelik ki, aki jobbal a kapu jobb felső sarkába lő. 0-1

82. perc: Halsti felrúgja Dzsudzsákot, ez is sárga. Juhász reklamál, ő is sárgát kap.

80. perc: Sparv kap sárgát.

76. perc: Kavarodás a finn kapu előtt, Kádár lő a végén centikkel mellé.

77. perc: Nikolic váltja Szalait.

74. perc: Raitala lövését védi Király.

70. perc: Dzsudzsák beadását Szalai fejeli kapura. Pont Hradecky kezébe.

66. perc: Hetemaj kilöki Juhászt a labda alól egy beívelés után, aztán a finn kapu fölé fejel.

65. perc: Király védi bravúrral Eremenko lövését.

64. perc: Gera rúg oda Hetemajnak, sárgát ér ez is.

63. perc: Raitala beadása mindenki előtt elmegy. Szerencsénkre.

59. perc: Fiola tisztáz Eremenko elől az ötösön.

55. perc: Riski rúgja fel Fiolát, erre már nem lehetett nem sárgát adni, úgyhogy a finn megkapja a figyelmeztetést.

52. perc: Tőzsér remekül passzol Németh elé, aki jobbal 11-ről a kapura emel, de a gólvonal elől kivágja a labdát Halsti.

49. perc: Mattila talpalja le Dzsudzsákot, ejnyebejnyével megússza.

48. perc: Mattila szabadrúgását fejeli ki az ötösről Lang.

46. perc: Priskin helyett Németh K. a pályán. Riski jön Pukki helyére a finneknél.

Vége az első félidőnek.

45. perc: Vége az első félidőnek.

41. perc: Eremenko rúg bele Kádárba, a szlovén játékvezető szerint ez is belefér...

40. perc: Halsti elé érkezik Hetemaj beadása, de csak bevetődve éri el, így Királyé lehet a labda.

37. perc: Stieber beadása magas Szalainak.

33. perc: Dzsudzsák ismét tüzel, de a finn kapus ismét magabiztosan hárít.

23. perc: Fiola beadását Hradecky röviden üti ki, Dzsudzsák az elé pattant labdát 17-ről egyből lövi, az egyik finn védő blokkol.

16. perc: Dzsudzsák bal oldali szöglete után Stieber félfordulatból, 13 méterről lő a bal felső sarok mellé.

8. perc: Magyar szöglet után az egyik finn védő kezére pattan a labda, a szlován játékvezető szerint ez nem ütközik a szabályokba, és továbbengedi a játékot. Gera ezután 3 méterről a kapusba lő, majd hatalmas tűzijáték végén Hradecky tolja ki a labdát a bal felső sarok elől. Nem sokkal később Dzsudzsák 20 méteres lövését védi bravúrral Hradecky.

7. perc: Stieber teszi a finn kapu elé a labdát, a finnek röviden tisztáznak, éppen Gera elé, aki 16 méterről kapura fejel, Hradecky bravúrral tolja szögletre a léc alá tartó labdát.

1. perc: A finnek kezdik a mérkőzést.

Király véd, két "erőcsatár" a kezdőben

Dárdai Pál szövetségi kapitány Király Gábornak szavazott bizalmat kapus poszton a magyar labdarúgó-válogatott finnországi Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésén. A szakvezető ígéretéhez híven két csatárt jelölt a kezdőcsapatába Szalai Ádám és Priskin Tamás személyében, ami azt jelenti, hogy két jó fizikumú támadóra esett a választása. A meccs előtt sérüléssel bajlódó Juhász Roland és Dzsudzsák Balázs vállalta a játékot.

A finn és a magyar szurkolók már a meccs előtt megmérkőztek egymással, a jó hangulatú barátságos focimeccsen 3-1-es vendégsiker született.

A két válogatott Eb-selejtezője 18 órakor kezdődik a szlovén Matej Jug sípjelére a helsinki Olimpiai Stadionban. A magyar válogatott kezdőcsapata: Király Gábor - Fiola Attila, Lang Ádám, Juhász Roland, Kádár Tamás - Stieber Zoltán, Gera Zoltán, Tőzsér Dániel, Dzsudzsák Balázs - Priskin Tamás, Szalai Ádám A finn válogatott kezdőcsapata: Lukas Hradecky - Kari Arkivuo, Markus Halsti, Niclas Moisander, Jukka Raitala - Sakari Mattila, Tim Sparv, Perparim Hetemaj - Kasper Hämäläinen, Roman Eremenko - Teemu Pukki

Előzmények - A magyar labdarúgó-válogatott eddig 15 alkalommal találkozott szombati ellenfelével, a finn nemzeti csapattal: tíz győzelem, valamint három döntetlen mellett kétszer kapott ki.

Az egyik legemlékezetesebb finn-magyar összecsapás az 1997. október 12-én, Helsinkiben játszott világbajnoki selejtező volt, amely 1-1-es döntetlennel zárult. Az északi együttes a 62. perctől vezetett, de a 90. percben egy szöglet után úgy egyenlítettek Csank János tanítványai Moilanen kapus öngóljával, hogy az utolsó három játékos, aki hozzáért a labdához, finn volt. A magyarok ezzel az egy ponttal megszerezték a csoport pótselejtezőt érő második helyét - de ott már nem állták meg a helyüket, 12-1-es összesítéssel maradtak alul a jugoszláv gárdával szemben.

Szintén emlékezetes volt a két válogatott legutóbbi finn fővárosban rendezett összecsapása, amelyen Dzsudzsák Balázs 1-1-es állásnál a 94. percben szerezte a győztes gólt.

Dárdai Pál szövetségi kapitány (elöl) és Sallói István, a válogatott játékosmegfigyelője a június 5-i magyar-litván barátságos mérkőzésre készülő magyar labdarúgó-válogatott edzésén a Puskás Ferenc Stadionban 2015. június 2-án.MTI Fotó: Kovács Tamás

A két csapat legutóbb tavaly novemberben találkozott egymással, Dárdai Pál hazai bemutatkozó mérkőzésén a magyarok 1-0-ra nyertek a Groupama Arénában.

A két együttes szombaton közép-európai idő szerint 18 órától csap össze a helsinki Olimpiai Stadionban.

Ha győz Finnországban a magyar labdarúgó-válogatott, három csapatosra szűkül az Európa-bajnoki részvételért folyó harc, s Dárdai Pál együttese szinte bebiztosítja a pótselejtezőt érő harmadik helyét a csoportban.

Siker esetén Magyarország négy körrel a kvalifikációs sorozat vége előtt legalább ötpontos előnyre tenne szert a negyedik helyezettel szemben, továbbá versenyben maradna a románokkal és az északírekkel az automatikus kijutást jelentő első két helyért.

Amennyiben a magyarok győznek szombaton Helsinkiben, akkor a jelenleg negyedik finneket hét pontra leszakítják és a görögök esetleges feröeri sikerükkel is hatpontos hátrányban maradnának. Ha a szigetországiak ismét meglepik a tavalyi vb-n nyolcaddöntős görög együttest, akkor ők öt pontra lennének a magyar válogatottól.
A magyarokat öt, illetve négy ponttal megelőző románok és északírek éppen egymással találkoznak Belfastban, így ha Dzsudzsák Balázsék győznek, a vesztest vagy döntetlen esetén mindkét riválist megközelítik. Mivel a magyarok ősszel még mindkét válogatottal összecsapnak, így azok a meccsek igazi ki-ki rangadók lehetnének az automatikus részvételt jelentő pozíciókért.
Ha a Dárdai-csapat döntetlent ér el Helsinkiben, akkor jelentősen nem sikerül közelebb kerülnie az előtte álló vetélytársakhoz, viszont a harmadik helyen maradna a négypontos előny a finnekkel és - vélhetően - a görögökkel szemben. Dárdai szerint ez esetben a görögök veszélyesek lehetnek még, tekintve, hogy az utolsó fordulóban Magyarország Athénba látogat majd.
A magyarok vereségükkel is megőriznék a harmadik helyüket, de előnyük egyetlen pontra olvadna a finnekkel szemben, illetve jelentősen csökkenne az esélyük az első két hely megszerzésére.

Troicki lesz Nadal ellenfele a döntőben

A szerb nagy csatában legyőzte a második helyen kiemelt horvát Marin Cilicet a stuttgarti… Tovább olvasom