2017. 08. 22. kedd - Menyhért, Mirjam 12°C | 23°C Még több cikk.

Feszült McLaren-győzelem

Lewis Hamilton rajt-cél győzelmével ért véget a 22. Forma–1-es Magyar Nagydíj. A legélesebb küzdelem a McLarenen belül zajlott a hétvégén. „UnFernando" – ilyen transzparens volt olvasható a Hungaroring tribünjén Alonsónak címezve, aki általános megítélés szerint sportszerűtlenül viselkedett a szombati időmérőn csapattársával, Lewis Hamiltonnal szemben

Lewis Hamilton rajt-cél győzelmével ért véget a 22. Forma–1-es Magyar Nagydíj. A legélesebb küzdelem a McLarenen belül zajlott a hétvégén.
„UnFernando" – ilyen transzparens volt olvasható a Hungaroring tribünjén Alonsónak címezve, aki általános megítélés szerint sportszerűtlenül viselkedett a szombati időmérőn csapattársával, Lewis Hamiltonnal szemben.

A vasárnapi brit lapok többsége a mocskos trükk jelzős szerkezet valamelyik variánsát használta, s ha mi ennyire nem is mennénk messzire, tény, hogy a spanyol cselekedete meglehetősen ellentmondásosra sikeredett. Az edzés utolsó etapjának utolsó perceiben a világbajnokot kerékcseréjekor a csapat 20 másodpercig tartotta bent a bokszban, majd miután elengedték, ő további tíz másodpercig meg sem mozdult. Emiatt a mögötte a sorára váró Hamiltonnak nem maradt ideje arra, hogy még egy gyors kört fusson, Alonso pedig megszerezte a pole-t. (Utóbb az is kiderült, hogy Hamilton a csapatutasítást megszegve Alonso előtt hajtott ki az utolsó – üzemanyag-égető – szakaszban a pályára, kissé felborítva ezzel a stratégiát.)

Az eset miatt az érintettek a versenybíróságon kötöttek ki. A McLaren a testület előtt azt „vallotta", hogy Alonsót azért tartották vissza, hogy tiszta legyen előtte a pálya, a pilóta pedig azt mondta, a visszaszámlálás 20 másodpercig tartott, ami után azért nem indult el, mert furcsának találta a gumik állapotát, és megkérdezte, biztosan jó garnitúrát tettek-e fel.
A döntnökök nem fogadták el a magyarázatokat: Alonsót öt rajthellyel hátrébb sorolták, a wokingi istállótól pedig büntetésből előre elvették magyar pontjait. Az eset pikantériája, hogy a Daily Mail brit napilap megszerezte a McLaren rádióbeszélgetéseit, amiből kiderült, hogy az eddig nyugodtnak ismert Hamilton azt mondta Ron Dennis csapatfőnöknek: „Fordulj fel, b... meg!"

A McLaren várhatóan fellebbez – Alonso ezt nem teheti meg –, és vasárnap délelőtt közleményben jelezte: vitatja a döntést, de a történtektől függetlenül mindent megtesz, hogy pilótái minél jobban szerepeljenek. A versenyen nem cáfoltak rá ígéretükre.

A Hungaroringen a szűk pálya miatt különösen kritikus start gond nélkül zajlott le. Hamilton megtartotta első pozícióját, a pálya tiszta oldaláról induló Kimi Räikkönen simán megelőzte Nick Heidfeldet, Alonso viszont visszaesett a lengyel Robert Kubica mögé, és az első kört a hetedik helyen zárta. Az ötödik kör után Hamilton már 3,5 másodperccel vezetett Räikkönen előtt, Alonso viszont már Ralf Schumacher mögött autózott a hatodik helyen.

A sorrend – hűen a Magyar GP hagyományaihoz – alig-alig változott a folytatásban. A finn végig ott lihegett a brit nyakán, különösen az utolsó húsz körben, de egyetlen előzési kísérletre sem volt képes. Erejét azért megmutatta: az utolsó körben a leggyorsabb kört futotta. A végén Alonso ugyancsak szorongatta a harmadik helyen autózó Heidfeldet, sikertelenül.
Hamilton győzelme belülről nem volt annyira sima. „A verseny második és harmadik szakaszában gond volt a kocsi kormányzásával. Emiatt Kimi közel tudott kerülni hozzám, amitől egy kicsit ideges lettem. A csapat azonban azt mondta a rádión, hogy minden rendben van, így végig keményen tudtam nyomni" – mondta. A pontversenyben mögötte álló Alonso elégedetten nyilatkozott: a hatodik helyről előzetesen a dobogót tartotta elérhetőnek, s ehhez képest a negyedik hely nem rossz. „A legvégén már nem hajtottam annyira, hogy spóroljak a motorral a Török Nagydíjra.

A világbajnoki címért folytatott harc még nyílt, és mindent megteszek, hogy csökkentsem a hátrányomat" – tette hozzá. Räikkönen ellenben kissé csalódott volt, mert mindhárom fő ellenfelét meg akarta előzni, de Hamiltont nem tudta. „Nem volt igazi esélyem rá" – értékelt.
Az előző napi botrány a verseny legvégére is rányomta bélyegét. A díjátadó ünnepségen nem vehetett részt a McLaren képviselője. A következő napok is az ezüstnyilakról fognak szólni. Egyrészt eldől, mi lesz az esetleges fellebbezés sorsa, megkaphatják-e a wokingiak a 15 pontot, másrészt Ron Dennis jelezte, azonnali belső vizsgálatot indít az ügyben. Azt is elismerte, hatalmas a feszültség a csapaton belül.

Végeredmény
Magyar Nagydíj (70 kör, 306,663 km): 1. Lewis Hamilton (brit, McLaren-Mercedes) 1:35.52,991 ó (átlag: 191,897 km/ó); 2. Kimi Räikkönen (finn, Ferrari) 0,715 mp hátrány; 3. Nick Heidfeld (német, BMW-
Sauber) 43,129 mp h.; 4. Fernando Alonso (spanyol, McLaren-Mercedes) 44,858 mp h.; 5. Robert Kubica (lengyel, BMW-Sauber) 47.616 mp h.; 6. Ralf Schumacher (német, Toyota) 50,669 mp h.; 7. Nico Rosberg (német, Williams) 59,139 mp h.; 8. Heikki Kovalainen (finn, Renault) 1.08,104 p h.; 9. Mark Webber (ausztrál, Red Bull) 1.16,331 p h.; 10. Jarno Trulli (olasz, Toyota) 1 kör h.; 11. David Coulthard (brit, Red Bull) 1 kör h.; 12. Giancarlo Fisichella (olasz, Renault) 1 kör h.; 13. Felipe Massa (brazil, Ferrari) 1 kör h.; 14. Alexander Wurz (osztrák, Williams) 1 kör h.; 15. Szato Takuma (japán, Super Aguri) 1 kör h.; 16. Sebastian Vettel (német, Toro Rosso) 1 kör h.; 17. Adrian Sutil (német, Spyker) 2 kör h.; 18. Rubens Barrichello (brazil, Honda) 2 kör h. Leggyorsabb kör: Räikkönen 1.20,047 p.