2017. 08. 21. hétfő - Sámuel, Hajna 13°C | 22°C Még több cikk.

A meglepetések világbajnoksága

A hétvégén befejeződött Párizsban a 9. atlétikai világbajnokság, amelynek utolsó két napja is, méltóan az addig történtekhez, számos meglepetéssel szolgált.

Vaszi Tünde: A két ezüstérmes dobó mellett a magyar csapat egyetlen pontszerző tagja.
Szombaton és vasárnap már csak három egyéni és egy váltószámban voltunk érdekeltek. Női távolugrásban Vaszi Tünde elmaradt legjobbjától, de 653 cm-es ugrásával a hatodik, pontszerző helyen végzett. Ez a gerelyhajító Szabó Nikolettnek már nem sikerült, 56,98 méterrel a 12. lett. Férfi 4x100-as váltónk még ennél is gyengébben szerepelt, pedig nekik aztán igazán szurkoltunk, hiszen a soproni Németh Roland sérülés miatti kiesése ellenére is volt megyénkbeli atléta a magyar váltóban, ugyanis helyét a 400-as Szeglet Zsolt foglalta el. A Győri Dózsa atlétája nem is vallott szégyent az igazi százasok között, jól rajtolt, de az amerikai, a francia, a német s a többi váltó mellett nem volt esélye a magyar kvartettnek, előfutamában 39,96 mp-es idővel hetedikként ért célba, de túlváltás miatt a kizárás sorsára jutott.

Ezt követően vasárnap már csak a női maratonisták között indult Staicu Simona révén voltunk érdekeltek, s miután ő a 32. helyen fejezte be a több mint 42 km-es távot, nyugodtan követhettük a zárónap fejleményeit. Például azt a meglepő fordulatot, amely a női 1500 méteres síkfutás döntőjének utolsó méterein következett be. Láthattuk kikapni azt a futónőt, a török Süreyya Ayhant, aki az utóbbi hónapokban minden versenyét fölényes magabiztossággal nyerte. Az utolsó kör kezdetén az orosz Zadarozsnaja ijesztett rá a török futónőre, hogy aztán a célegyenesben a másik orosz, az önmagát is felülmúló Tatjana Tomasova halássza el előle az aranyérmet. Ugyancsak a nevető harmadik győzött a férfi 5000 méteren is, ahol mindenki a tízezres győztes etióp Kenenisa Bekele vagy az 1500-on világbajnok marokkói Hicham el-Guerrouj győzelmét várta, s helyettük a fiatal etióp Eliud Kipchoge lett a befutó. Egyébként önmagát felülmúló teljesítmény több is akadt ezen a vb-n, a női magasugrást 206 centivel nyerő dél-afrikai Hestrie Cloete számára is kiugró új egyéni csúcs kellett a győzelemhez.

A párizsi világbajnokság összességében az ominózus női 4x100-at leszámítva a többi váltót (is) nyerő amerikaiak dominanciájával zárult, hiszen 10 arany-, 8 ezüst- és 2 bronzérmükkel az éremtáblázat élén végeztek az orosz (6, 8, 5) és az etióp válogatott (3, 2, 2) előtt.
A magyar csapat végül is az 1–8. helyezéseket figyelembe véve 17, az olimpiai 1–6. pozíciók alapján pedig 11 pontot gyűjtött Párizsban, s ilyenformán teljesítette az előzetes célkitűzést. A mérleg mégis felemás: döntőbe csak négy, a nyolc közé három versenyző jutott a 21 tagú válogatottból.

Mérei László szakmai igazgató értékelése szerint a diszkoszvető Fazekas Róbertet és a kalapácsvető Annus Adriánt nemcsak az ezüstérem miatt illeti dicséret, hanem versenyzői erényeik miatt is, hiszen a távolugró Vaszi Tündéhez hasonlóan, aki hatodik lett, nagy küzdelemben értek el kiváló eredményt. A szakember azonban azt sem hallgatta el, hogy ugyanakkor a csapat 60 százaléka várakozás alatt szerepelt.

Nemzetközi összehasonlításban azonban a magyaroknak nincs szégyenkeznivalójuk, hiszen mind az éremtáblán, mind a pontrangsorban az első 30 között találhatók, azaz a 202 országot számláló mezőny első negyedében. Ez pedig biztató az olimpia szempontjából, ahol még jobban szerepelhet majd a csapat, mint az idei vb-n. Hiszen végső soron a legjobban áhított világbajnoki magyar arany megint csak elmaradt!

Tudósítás: Matáv Sopron 3 - Pécsi MFC 1

Matáv Sopron 3 (2) Pécsi MFC 1 (0) Pécs, Arany Ászok Liga-mérkőzés, 6000 néző. V.: Juhos… Tovább olvasom