2017. 12. 14. csütörtök - Szilárda 0°C | 7°C Még több cikk.

A franciák bedeszkázták a kosarat

Aix-en Provence-Euroleasing-Orsi Sopron 71-47 (11–5, 20–11, 24–15, 16–16).  Fölöttébb idegesen, kapkodva kezdett az Orsi. Az ex-soproni, sőt, Natalia Hejková rózsahegyi csapatában is megfordult Lara Mandic nyugodt volt, duplával nyitott, majd triplával folytatta.
A soproni csapatban Vesel értékesített egy büntetőt az 5. percben. Ez volt az első Orsi-pont... Vajda Anna pályára lépése adott lendületet a soproniaknak. Aktivitásának nagy szerepe volt abban, hogy a kosárszegény meccs 8. percében 7–5-re jött fel csapata.

Egymás hibáiból élhettek volna a csapatok, de nem tudtak, mert annyi volt a rontás mindkét oldalon. Aztán a játékrész hajrájában az öt évvel ezelőtti Ronchetti-döntőn is szerepelt Nathalie Lesdema törlesztett valamit az akkori, fináléban elszenvedett vereségért.

Hat másodperccel a negyed vége előtt betalált, így hat pontra nőtt a hazai előny. A második negyed elején a hazaiaknál a csereként beállt Obama villogott. A sop- roniakat – nem nagy dicsőség a sok nagy csatát megélt légiósokra nézve – Vajda Anna gyakorlatilag egyedül tartotta versenyben. Labdákat szerzett, triplát dobott, viszont magára maradt a pontszerzésben. A negyed közepén – talán mert az előző percek soproni hősét le kellett cserélni, kiesett a kontaktlencséje – egy 6–0-s szakaszt produkált és 23–12-re elhúzott a Provence. Ennek a rohamnak is Lesdema volt a vezetője. Hejková szinte percenként cserélt – mindhiába.

A szünetben 15 ponttal vezetett a hazai együttes a 15 százalékkal dobó, négy mezőnykosárral 20 perc alatt 16 pontot szerző soproni csapat ellen. Az ilyen dobóteljesítménynél szokták kosarasberkekben mondani: „bedeszkázták" a gyűrűt... Bieliková találatával indult a játék térfélcsere után. Ezzel lehet, elindított valamit. Török, majd Kovacevic ügyes átadása után Zakaluzsnaja is kosarat dobott. Már úgy tűnt, fordulat áll be a mérkőzés menetébe, hiszen a soproniak a „bűvös" tízesig csökkentették a hátrányt, de a várt fordulat elmaradt.

Mert ezt követően a friss erők valóban vérfrissítést jelentettek az Aix játékában. A negyed elején ellőtte „puskaporát" az Orsi. A visszatérő Harrower két triplával köszönte meg a bizalmat, majd újra Lacroix talált be Zakaluzsnaja mellett. A széteső Orsi 24 pontos hátrányban várhatta a zárószakaszt. A végére minden eldőlt, az utolsó negyedet döntetlenre „hozta" a soproni csapat, amelynek tagjai az első félidőben katasztrofálisan dobtak.

A második játékrész elején volt egy rövid fellángolásuk, de összességében ez a teljesítmény a hét végén még Szegeden sem lehet elég a győzelemhez. Ezzel a soproni csapat négy forduló után 50 százalékos az Euroligában. A csoport korábbi mérkőzésén a címvédő orosz Jekatyerinburg csapata hatalmas meglepetésre kikapott Csehországban az eddig még nyeretlen cseh USK Blex Praha vendégeként. Eredmény: USK Blex Praha (cseh)–UMMC Jekatyerinburg (orosz) 70–66.

Natalia Hejková:

– Ez egy olyan mérkőzés volt, amelyen lehetett volna esélyünk a győzelemre, mégis kikaptunk. Nagyon rosszul dobott a csapat, s ennek egyenes következménye volt a vereség.