A Nyugat-magyarországi Egyetem nem nevezett, a győri Széchenyi viszont pályázott a Vöröskereszt, az Országos Vérellátó Szolgálat és a pécsi egyetem felsőoktatási véradó versenyére, melynek célja a fiatalok véradásba történő bevonása.
Öregedőben ugyanis a donortársadalom.
A véradók az idősebb korosztályhoz tartoznak, öregedőben a donortársadalom, hatvanöt év felett pedig már senki nem adhat vért. Így a véradás-szervezői munka egyik legfontosabb feladata a fiatalok megszólítása lett. Ezt a célt szolgálja a harmadik alkalommal meghirdetett Országos Felsőoktatási Véradóverseny is. Eredményhirdetését júniusban, a véradók világnapján tartják. A nevezés lezárult, a verseny májusig tart, az első helyezettek hallgatói létszámtól függően kategóriánként félmillió forintot nyernek. A győztes a legnagyobb véradói aktivitású felsőoktatási intézmény lesz.
– Valószínűleg idén sem nyernénk, így most nem is neveztünk. A 2005/2006-os tanévben pályáztunk, de a nagyobb intézmények lekörözték az NYME-t – mondta el portálunknak Molnárné Kiss Irén, az NYME vöröskeresztes titkára.
– Ennek ellenére fontosnak tartjuk a diákok megszólítását, évente kétszer szervezünk véradást, alkalmanként 100–150 fiatal részvételével. Az utóbbi években csökkent a donorok száma, mert korábban a kollégiumban vártuk a fiatalokat, ahol szinte mindenki belebotlott a Vöröskereszt munkatársaiba. Most viszont a diákszállón nincs alkalmas hely a véradásra, így az Egyetemi Ifjúsági Házba hívjuk a diákokat, ahová eljönni nem mindig van ideje és kedve a hallgatóknak.
![]() |
Van, amikor a fiatalok is jó bulinak tartják a véradást. Felvételünk a soproni VOLT Fesztiválon készült. Fotó: Magasi Dávid |
Megjegyzem, az erdész- és fás tanulók a leglelkesebbek, noha a ˝balekoktatásokon˝ mindenkit felvilágosítanak a véradás fontosságáról.
A győri Széchenyi-egyetem viszont jelentkezett a megmérettetésre.
– Beadtuk a pályázatunkat, immár nem először, de még sohasem nyertünk. Az egyetemen alkalmanként 110–140-en tartják a karjukat, ők viszont rendszeresen eljönnek, évente háromszor. Jó a kapcsolatunk a győri véradásszervezőkkel, ezért számunkra a segítőkészség a fontos, így versenytől függetlenül is mozgósítjuk a donorokat – mondta Ulrichné Papp Euridiké, az egyetem képviselője.
Az elmúlt tanévben a benevezett 26 intézmény több mint 170 ezer nappali tagozatos hallgatójából alig több mint 8500-an nyújtották karjukat. Szerencsére van pozitív példa is. A soproni Dömötör Ágnes 21 esztendős és 18 éves kora óta rendszeres véradó.
– A nagymamámtól hallottam először a véradás fontosságáról, ő is a donorok közé tartozott. Aztán egészségügyi szakközépiskolásként, majd egészségügyi főiskolásként már a tanulmányaimból is tudom, milyen nagy segítség ez a rászorulóknak. Aktivistaként azt látom, a fiatalok félnek a fájdalomtól és attól, a véradás legyengíti a szervezetüket. Pedig a véradás után megújulnak a vörösvérsejtek, így felfrissül az ember – mondta Ágnes, akit örömmel tölt el, hogy egy-egy adag levett vérével akár három ember életét is megmentheti.
hirdetés
Kövessen minket, kommentelje híreinket a Kisalfold.hu Facebook oldalán!
Lájkolom és követem a Kisalfold.hu-t
Megosztom a cikket a Facebookon
hirdetés
hirdetés
A címoldal témái

A Győri Filharmonikus Zenekar koncertje - Nézze itt! ÉLŐ közvetítés a kisalfold.hu-n május 2-án
A Győri Filharmonikus Zenekar és a kisalfold.hu első közös kísérlete komolyzenei koncert élő közvetítésére szerdán lesz, amelyet egy világsztár, Sergei Nakariakov trombitaművész tesz különlegessé azzal, hogy szárnykürtjén játszik.
Olvasóink írták
Erdekes, hogy amikor valaki kerdeseket tesz fel es megkerdojelezi a motivaciojat valaminek, akkor rogton tamadasnak van kiteve? A magyar fiatalok verevel a DNS informaciot is megkapjak a kulfoldi gyogyszergyarto cegek, nem valoszinu, hogy ez egy jo dolog.
Akinek egyebkent penre van szuksege es mas modszer nincs, csak a veradas, menjen at Ausztriaba, ott legalabb megfizetik!”