Ország-világ

2016.02.25. 11:37

Betegklubok összegyűjtve egy helyen - Megmenthetik egymást a sorstársak

A Kisalföld összegyűjtötte a régió betegeket, szenvedélybetegeket, fogyatékossággal élőket és rokonaikat összefogó csoportjait, hogy akiknél, akiknek a családjában tartós kórt, állapotot diagnosztizálnak, tudják hova fordulhatnak. Hiszen a sorstársak egymásnak nyújtott lelki támogatása éppoly fontos, mint a tapasztalatcsere, amit terápiájukról folytathatnak.

Rimányi Zita

– Cukorbetegként persze kaptam orvosomtól tanácsot, kezelési útmutatót, de erőt ahhoz, hogy folyamatosan betartsam az előírt szigorú napirendet, diétát, minden nap tűvel többször megszúrjam magam, azt leginkább csak a betegtársaktól. Ilyen értelemben megmentett a diabéteszesek egyesülete – mondta el Magyar Józsefné.


Venesz László, aki szintén 1-es típusú cukorbeteg hozzátette: a gyógyíthatatlan betegség diagnózisa sokkoló, ilyenkor elveszett, elkeseredett az ember. Őt is csak leginkább a sortársak szavai tudták megnyugtatni. „Tőlük hangzott csak hitelesen a »megértlek« bíztatás, hiszen tényleg átélték, amit én. Hosszan meghallgattak és betegségem kezeléséhez is hasznos tippeket adtak." – fogalmazott.


Fontosak a betegklubok például a szellemi leépülésben szenvedők rokonainak is, akik ellátják idős demens hozzátartozójukat. Alzheimer-kór esetén ugyanis a családra nagyobb teher hárul, mint a betegre, aki agresszívvé válhat és idővel egy pillanatra sem lehet felügyelet nélkül hagyni. Értelmére nehezen lehet hatni, de nagy szeretetet igényel. „Amikor édesanyámról kiderült, hogy alzheimeres, amiatt estem kétségbe, hogy nem tudtam, pontosan még mi vár rá és rám. Olykor, nehezem bírtam idegekkel, türelemmel gondozását, emiatt pedig lelkiismeretfurdalásom volt. Egyedül maradtam ezekkel az érzésekkel, de amikor elmentem az Alzheimer Caféban és találkoztam más betegekkel, szeretteikkel, rögtön otthon éreztem magam, hihetetlenül megkönnyebbültem" – mondta el dr. Kovácsné Perjési Katalin.


 

Fotó: H. Baranyai Edina

Fotó: H. Baranyai Edina



A hasonló csoportok, egyesületek elérhetőségeit közlő összeállításunk a felhívásunkra elküldött jelentkezések alapján készült. Valószínűleg nem teljes a lista, de internetes oldalunkon (www.kisalfold.hu) folyamatosan bővülhet és ott több információt közlünk az egyes szervezetekről. További betegklubok leveleit a [email protected] e-mail címre várjuk.


A rákbetegekért


Az Esély a Gyógyulásra Rákbetegek Győri Egyesületének támaszadó irodája hétköznap 10-től 12-ig, kedden és csütörtökön délután 3-tól 5-ig is nyitva van (Rákóczi Ferenc utca 10.). Minden páros héten kedden 15 órától tart találkozót (20/514-8148, 96/519-287, [email protected]) Elnöke dr. Zaupper Tamásné.


A szívbetegekért


A Soproni Szívbetegek Egyesülete minden hónap első keddjén 16 órától tart találkozót a Virágoskert utca 17. alatt. Vezetői: dr. Lang Zsuzsanna, Bertalan Miklós ([email protected], 20/956-0247).


2015-ben volt húsz éve, hogy az egyesületet létrehozta dr. Lang Zsuzsanna. Taglétszámuk 42. Minden hónapban felkért előadók tartanak előadást, többnyire orvosi témákról, leginkább a szívbetegségekről. De a tagságot érdeklő más témákról is szó esik, sokszor vetítéssel egybekötve. Kirándulásokat is szerveznek, többnyire Ausztriába.


Alzheimer Cafék


Az első magyarországi Alzheimer Café Győrben jött létre és minden hónap első szerdáján 17 órától tart találkozót a Rába Hotel Belga éttermében (Árpád utca 34.), kivéve júliusban és augusztusban ([email protected], Facebook: Alzheimer Café Győr). Alapítója dr. Menyhárt Miklós.


Az első klubfoglalkozást 2014 szeptemberében tartották, azóta alkalmanként mintegy százan találkoznak. Önkéntes szerveződés nemzetközi mintára, amely nyugodt beszélgetési lehetőséget biztosít a demenciában (szellemi leépülés) szenvedőknek és főleg az őket ápoló családtagjaiknak. Az orvosi tájékoztatókon érdeklődők is részt vehetnek.


Mosonmagyaróváron az Alzheimer Cafét a Gondoskodás Alapítvány működteti (96/206-041, 20/406-0060, [email protected], Facebook: Alzheimer Café Mosonmagyaróvár). Minden hónap első hétfőjén délután 17 órától tart találkozót az Óvárosi Kávéház és Étteremben (Jókai utca, Barokk udvarház). Vezetője Zimmerer Károlyné.


A Gondoskodás Alapítvány 1995 óta működik, Alzheimer Cafét Mosonmagyaróváron 2015 áprilisában hozott létre. Az Alzheimerben és más típusú demens betegekségekben szenvedőknek, hozzátartozóiknak biztosítják a szükséges információkat, tájékoztatásokat. Segítséget nyújtanak a mindennapokban. Létrehoztak egy olyan közösséget, melynek tagjai őszintén tudnak beszélni a betegségről, a problémáikról.


A cukorbetegekért


A Győr-Moson-Sopron Megyei Diabetes Egyesület havonta egy pénteken 16 órától tart találkozót Győrben a Jósika utca 16. alatt (96/822-031, 30/9166-071, 70/603-6071, gymsdiabetes.hu, [email protected], [email protected]). Tornafoglalkozásokat is szervez. Elnöke Venesz László.


A cukorbeteg társak összefogására, segítésére, érdekképviseletére létrejött civil szerveződésű, közhasznú egyesület. Több településen klubja van. Az egyesület 1992-ben alakult, 125 fizető tagja van, de rendezvényeiket bárki látogathatja. Tevékenysége: egészségfejlesztés, megelőzés, általánosan a cukorbetegek egészségi állapotának javítása, a jobb életminőség elősegítése. A cukorbetegek érdekeinek képviselete és érvényesítése különböző fórumokon és hatóságok előtt. Tanácsadás és segítség nyújtása a cukorbetegek helyes életmódjának kialakításához, különös tekintettel a diabeteszes étkezési szokásokra, lehetőségekre (diabetes edukáció). Propagandát fejt ki a diabétesz szövődményeinek megelőzésével kapcsolatos egészséges életmódra nevelő tevékenységben. A cukorbetegséggel foglalkozó kiadványokat népszerűsít, terjeszt. Kapcsolatokat, együttműködést alakít ki más külföldi és hazai cukorbeteg egyesületekkel, klubokkal, más betegszervezetekkel.


A Soproni Cukorbetegek Egyesülete minden hónap utolsó csütörtökén a Virágoskert utca 7. alatt 15 órától tart összejövetelt (99/317-991, 20/224-2422, 30/412-6310, [email protected], www.borokavital.hu, Facebook: Soproni Cukorbetegek). Elnöke Nagy Andrásné. A kapuvári klub minden hónap harmadik csütörtökén tart foglalkozást (99/314-991, 96/243-512).


2005-ben alakult, tagjaink száma 72, ebből 24 a kapuvári klubtag. Rendszeresen meghívnak szakorvosokat, diabetológusokat, életmód-tanácsadókat, educatorokat, akik színvonalas előadásaikkal segítenek, hogy a betegségüket elfogadják. Rendszeresen elmennek különböző rendezvényekre, népszerűsítve egyesületüket és a cukorbeteg helyes életmódját. Rendszeresen pályáznak különböző rendezvények szervezésére. Rendszeresen megünneplik sorstársaik névnapját, az együtt töltünk ünnepeket. Nyári országos kirándulásokon vesznek részt.

A kapuvári klub 2007-ben alakult. Az összejövetelekre orvosokat, természetgyógyászokat szoktak meghívni. Közös kirándulásokat szerveznek, a névnapokat közösen ünneplik. Az összejöveteleket a Nyitott-Kapuvár Szociális Szolgáltató központjában tartják. Jelenlegi létszámuk 24.


Az értelmi sérültekért


Az ÉFOÉSZ Értelmileg Sérültek és Segítőik Győr-Moson-Sopron Megyei Egyesülete Győrben a Mester utca 1. alatt (földszint, 110.) hétfőtől péntekig 9 és 15 óra között tart ügyfélfogadást (96/824-090, www.essegyor.hu, [email protected]). Érdekképviseletre törekszik, programokat, kirándulásokat szervez, szülőklubot is működtet. Vezetője Tóth Jánosné.


Az egyesület célja, hogy a Győr-Moson-Sopron megye területén élő értelmileg sérült emberek és családjaik társadalmi megkülönböztetésének csökkentését, érdekeik érvényesítését, valamint védelmét elősegítse. Az emberi és állampolgári jogaik védelmét képviseli, szociális biztonságukat növeli, valamint a társadalmi integrációjukat, és rehabilitációjukat támogatja. Taglétszáma 1303. További szolgáltatásai: irodai tanácsadás, szülőklub, jogi tanácsadás, számítógép használati lehetőség, könyvkölcsönzési lehetőség, hírlevél szolgáltatás, programszervezés (kirándulások, Mikulás-Disco, gyermeknap).


Mozgáskorlátozottak egyesületei


A Mozgáskorlátozottak Győr-Moson-Sopron Megyei Egyesülete hetente tart találkozókat Győrben a Lajta út 27/B alatt (96/410-038, 30/2705793, www.mkgymse.eu, [email protected]). Vezetője Nagy Józsefné.

Az egyesület célja a Győr-Moson-Sopron megye területén élő mozgáskorlátozottak érdekvédelme, összefogása, a társadalmi és kulturális életbe való bekapcsolódásuk elősegítése. Az egészségmegőrzés, rehabilitációs, szociális tevékenység, családsegítés, ismeretterjesztő, gyermek- és ifjúságvédelem, gyermek- és érdekképviselet, a mozgásfogyatékos emberek társadalmi esélyegyenlőségét, jogait, védelmét szolgáló tevékenység végzése. A mozgáskorlátozottságot is eredményező megváltozott munkaképességgel, fogyatékossággal élő, de különösen a mozgáskorlátozottság következtében tartósan, súlyos mértékben fogyatékossá váló emberek érdekeinek megjelenítése, képviselete, szükség esetén védelme, számukra szolgáltatások szervezése és nyújtása. A fogyatékossággal élő emberek és családtagjaik számára lelki támasz, továbbá a társadalomban való részvételük elősegítése érdekében mentális, pszichés, sorstársi tanácsadás, jogi, és információs segítség nyújtása. Taglétszáma 3.600.


Mozgáskorlátozottaknak sportolási lehetőséget biztosít a Győri Egyetértés Sportegyesület (Győr Lajta út 27/B, 30/557-5825, egyetertes.gyor@gmail). Elnöke Pintér Ferenc.


A sportegyesület célja a mozgáskorlátozottak rendszeres sportolásának, versenyzésének, testedzésének, felüdülésének biztosítása, az ilyen igények felkeltése, tagjainak nevelése, társadalmi öntevékenység és a községi élet kibontakoztatása. Tagjaik létszáma: 52.


A Mozgáskorlátozottak Komárom-Esztergom Megyei Egyesületének hétfőn, kedden, szerdán és pénteken 8 és 12, csütörtökön 8 és 15 óra között van ügyfélfogadása Tatabányán a Madách út 7-9. alatt (34/522-653, mkeme.turul.hu, [email protected]). Elnöke Válóczi Ferenc.


Az egyesület célja a fogyatékossággal élők érdekképviselete, társadalmi összefogása, közösségszervezése, szociális szolgáltatások nyújtásának elősegítése. Taglétszáma: 3315.


A „Camelot" Mozgássérült Fiatalok Győri Egyesülete az Amadé utca 1. alatt érhető el (96/523-590, [email protected], www.camelotgyor.hu, Facebook: Camelot). Vezetői: Péter Pál Péter, Benei László, Pécsi Gertrúd.


Az egyesületet azzal a céllal hozták létre, hogy a baleset vagy betegség folytán mozgássérültté vált emberek életében bekövetkezett radikális és maradandó változások feldolgozását lehetőség szerint megkönnyítsék, a mozgássérült személy társadalmi integrációját elősegítsék, számukra szabadidős, kulturális és sport programokat szervezzenek, segítsék tanulási, illetve munkavállalási törekvéseiket. Az egyesület 2004 óta működik, jelenleg 42 tagja van; mozgássérültek és nem mozgássérültek egyaránt. Tagjainkkal előre egyeztetett időpontban szoktak találkozni.


Tevékenységeik: társadalmi szemléletformáló, integrációs és érzékenyítő programok, figyelemfelhívó akciók, tanácsadás, információnyújtás, szabadidős, kulturális és sport programok szervezése.

Esély-órákat tartanak általános- és középiskolákban. A megtartott órák keretében megismertetik a gyerekekkel a mozgássérült emberek életét, nehézségeit és örömeit.


Kerekesszékes akadálypálya – A program keretében az érdeklődők kipróbálhatják a kerekesszék használatát, beleélhetik magukat a mozgássérült emberek életébe, különböző ügyességi feladatokat kapnak, melyeken keresztül megtapasztalhatják, milyen nehézségekkel kell számolnia egy kerekesszékes embernek a mindennapok során.


Élő Könyvtár – személyes kapcsolat által lehetőség nyílik arra, hogy néhány pillanatra más szemén keresztül is láthassák a világot. Számos kérdés, sztereotípia, előítélet merül fel az emberekben, s életük során kevés lehetőségük van ezek tisztázására. A könyvtárban a könyvek mozgássérültek, akik válaszolnak az olvasók kérdéseire, sőt a könyvek is tehetnek fel kérdéseket, így maguk is tanulhatnak.


Révész Szolgálat – sorstársi tanácsadás a frissen mozgássérültté vált sorstársak számára.

Európai Önkéntes Szolgálat (EVS) – már több EVS projektet valósítottak meg, küldő- és fogadószervezetként is. Ez egy olyan lehetőség, amelyben sortársaik az ép fiatalokkal egyenlő esélyt kapva, kipróbálhatják magukat rövidebb-hosszabb ideig idegen környezetben egy idegen nyelvi közösségben, rengeteg feledhetetlen élménnyel, emberi kapcsolattal, hasznos tapasztalatokkal gazdagítva magukat.


Akadálymentesség felmérése – Folyamatosan felmérik, hogy mennyire akadálymentes Győr városa, hogyan tud a különböző fogyatékossággal élő személy, illetve az idősek és a babakocsiban levő kisgyerekkel közlekedők a városban élni és a fontosabb közintézményeit, vendéglátó- és üzlethelységeit használni. Projektjük kibővítéseként egy olyan országos információs adatbázist szeretnének létrehozni, amely mind az érintettek, mind a szakemberek számára hasznos ismeretekkel szolgál az akadálymentesítés területén; http://akadalymentesmagyarorszag.hu/


Parkoló akció – a győri Esélyteremtési Irodával, valamint a rendőrséggel és a Közterület Felügyelettel közösen megszervezett akció során rendszeresen végigjárják a győri bevásárlóközpontok parkolóit, azt figyelve, hogy a mozgássérültek részére fenntartott parkolóhelyeket valóban a rászorulók foglalják-e el.

Camelot Kupa – A mozgássérült és nem mozgássérült autóvezetők integrált ügyességi versenye már hagyományosnak számít egyesületük életében. A versenyt több kategóriában hirdetik meg az Arrabona Rally Clubbal közösen, annak megfelelően, hogy az autóvezető kézzel (segédberendezéssel) vagy lábban vezeti-e az autót.


Kerekesszékes Mikulás látogat el gyerekcsoportba (iskola, óvoda). A cél az, hogy játékos formában tegyék természetessé a gyerekek számára a mozgássérültek jelenlétét.


Információnyújtás, tanácsadás, képzés, tanulással, munkavállalással, gyógyászati segédeszközökkel, pénzbeli ellátásokkal, stb. kapcsolatban. Szabadidős, kulturális és sport programokat szerveznek az érdeklődőknek.


Vakok, gyengénlátók egyesületei


Vakok és Gyengénlátók Győr-Moson-Sopron Megyei Egyesületének rehabilitációs központja, sportszobája, tankonyhája is van (Győr, Bartók Béla út 23., 96/528-810, www.gyorivakok.hu, [email protected]). Vezetője: Szakály Melinda.


Cél a látássérültek érdekvédelme, érdekképviselete, rehabilitációja, társadalmi beilleszkedésének elősegítése, az önellátás újratanítása, a szabadidő hasznos eltöltésének megszervezése. A taglétszám: 500.


Ha egy ember elveszti a látását, egy más világba kerül. Ebben az új, jóval nehezebb helyzetben egyedül általában nem tud helytállni. A legegyszerűbb, és legkézenfekvőbb dolgok okoznak nehézséget. Sajnos társadalmunk még nem érte el azt a fejlettségi szintet, hogy előítélet nélkül befogadja és segítse a fogyatékos embereket. Ezeknek a nehézségeknek a leküzdéséhez van szükség a látássérült emberekkel foglalkozó egyesületekre.


A Vakok és Gyengénlátók Győr-Moson-Sopron Megyei Egyesületét a bíróság 2004-ben jegyezte be. Az egyesület munkája azonban már több mint 60 évre tekint vissza. 1956-ban hozta létre Gyengéné Fogarassy Margit a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének Győr-Moson-Sopron Megyei csoportját.

Elsődleges feladata a látássérültek, mint önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került emberek segítése. Rehabilitációs központjukat és programjaikat az egész ország területéről látogathatják. Részt vesznek a városfejlesztés munkájában is, az akadálymentesítésbe. Szolgáltatásaik keretében egyesületük nagy súlyt fektet a felvilágosításra, a betegségeket megelőző és az állapotromlást megakadályozó szűrésekre, az egészséges életmódra nevelésre. A szabadidő hasznos eltöltése szerves része egyesületük tevékenységének. A szabadidő hasznos eltöltését különböző szakkörökkel segítik elő. A sportszobát a vakok és gyengénlátók által is biztonsággal használható sporteszközökkel szerelték fel. A társalgóban meghirdetett programokon látó és látássérült emberek egyaránt részt vehetnek, ezzel is segítve a társadalmi integrációt. A tankonyhában a konyhai eszközök „vakos" használatát tanítják meg. Elemi Rehabilitációs Központot üzemeltetnek, melynek keretében segítséget tudnak nyújtani a Braille írás-olvasás megtanulásában, a látássérültek életét megkönnyítő beszélő és nagyító eszközök kölcsönzésére, tájékozódás és közlekedés újratanulására, informatika oktatáson való részvételre és mentálhigiénés tanácsadás igénybevételére. Egyéni tanácsadást és fejlesztést is végeznek, egyéni szakmai terv alapján. Igény szerint a sorstársak pszichológus, gyógypedagógus és mozgástréner segítségét is kérhetik problémáik megoldásához vagy az önálló közlekedés megtanulásához. Céljuk a rehabilitálás, habilitálás és a munkába állítás, mely a rehabilitáció végső célja is egyben.


A Vakok és Gyengénlátók Komárom-Esztergom Megyei Egyesületének Tatabányán a Mártírok útja 24. alatt van ügyfélfogadása kedden és szerdán 10 és 14, csütörtök 13 és 17 óra között (34/317-559, 30/506-4826, www.vgykeme.hu, [email protected]). Minden hónap második keddjén 15 órától tart találkozót a Tatabánya-Jubileum Sportparkban. Vezetői: Nagyné Papp Edit, Tóth Sándor. Van csörgőlabda szakosztálya (70/434-5411).


56 éve képviselik a megye súlyos látássérültjeinek érdekeit, tagjaik száma 400. Versenysport lehetőséget biztosítanak látássérült fiatalok részére, szervezetten. A rendszeres edzéseknek köszönhetően sportolóik országos, nemzetközi bajnokságokon szerepelnek sikeresen, adnak célt életüknek, mutatnak példát közösségüknek és sportrendezvényeken mutatják be e paralimpiai sportágat az érdeklődőknek.

Az információ 80 százalékát szemen keresztül nyerjük. Ha e szerv sérül, akkor az önálló életvitel akadályozott, kiszolgáltatottság, fizikai-szellemi aktivitás csökkenés, testi-lelki egészségkárosodás következik be. Társadalmi szinten megjelenik az előítéletesség, a diszkrimináció. E hátrányok és akadályozottságok csökkentése érdekében végzik tevékenységüket és szervezik érdekvédelmi és szakmai programjaikat. Célcsoportjuk a súlyos látássérültek (életminőség javítás és érdekvédelem) és a civil társadalom (szemléletformálás). Folyamatos szolgáltatásaik közül néhány: önálló életvitel elősegítése; rehabilitációs és foglalkoztatási tanácsadások; segédeszköz bemutatók szervezése, beszerzése és kölcsönzése; Braille írás-olvasás tanítás; informatikai eszközök, képernyőolvasó szoftverek vakos használatának tanítása személyi és technikai feltételek biztosításával. Életminőséget javító szolgáltatásaik: közösségi, kulturális, szabadidős, egészségmegőrző programok, ünnepi és sportrendezvények, túrák, táborok, országjáró programok szervezése.


A Tandem-Szem Látássérültek Kerékpározását Segítő Egyesület kirándulásokat, túrákat szervez (30/947-7890, tandemszem.hu, [email protected], Facebook: Tandem-Szem). Elnöke Mittnacht József.

Évente többször találkoznak a tagok és együtt tekernek az ország különböző pontjain. 2007-ben alakult az egyesület.


Önsegítő alkoholisták


Az Anonim Alkoholisták régióbeli csoportjai, találkozói: Kapuvár, Zöldfa út 15., szombat 16.30, 30/478-8085; Mosonmagyaróvár, Fehérló Közösségi Ház, kedd 18 óra, 20/203-6605; Tatabánya, kórházi mentálhigiénés központ, szerda 18 óra, 20/915-6233; Győr, Kossuth utca 65-67., vasárnap 17 óra, 20/203-6605; Sopron, Győri út 15., szerda 16.30, 20/396-9909, Színház út 27., csütörtök 19 óra és vasárnap 16 óra, Széchenyi tér 4., péntek és vasárnap 19 óra; Tata, Ady Endre út 47., kedd és vasárnap 18 óra (www.anonimalkoholistak.hu, 20/203-6605).


Az Anonim Alkoholisták olyan férfiak és nők közössége, akik megosztják egymással tapasztalataikat, erejüket és reményüket azért, hogy megoldhassák közös problémájukat és segíthessenek másoknak felépülni az alkoholizmusból. A tagság egyetlen feltétele az ivással való felhagyás vágya.


Az AA tagság nem jár illetékkel vagy díjjal, mi önellátóak vagyunk saját hozzájárulásainkból. Az AA nem szövetkezik semmiféle szektával, felekezettel, politikai irányzattal, szervezettel vagy intézménnyel; nem kíván semmiféle vitába bocsátkozni, nem támogat, és nem ellenez semmilyen ügyet. Elsődleges célunk józannak maradni, és segíteni más alkoholisták józanodását.


A Katolikus Alkoholistamentő Szolgálat győri Gamma GT csoportja keddenként 16 és 18 óra között tart találkozót a Kossuth Lajos utca 65-67. alatt. Borsodi Imre a csoportvezető (20/228-6091, 20/775-3135).


A szenvedélybetegekért


A DrogPont Szenvedélybetegeket Segítő Szolgálat a mosonmagyaróvári Család- és Gyermekjóléti Központ speciális szolgáltatása, melyet Mosonmagyaróvár járás településein lát el. Irodánk Mosonmagyaróváron a Kormos István ltp. 7. szám alatt található. Szakmai vezető Zöld Ágnes.

Nyitva tartás: Hétfő: 8:00-12:00

Kedd: Zárva

Szerda, Csütörtök, Péntek: 8:00-15:30


Egyéni időpont egyeztetésre a következő telefonszámon van lehetőség: 0696/566-132.


Az alábbi szolgáltatásokkal várjuk a szenvedélybetegeket, illetve a hozzátartozókat:

- megelőző-felvilágosító szolgáltatás (elterelés)

- egyéni tanácsadás (továbbirányítás illetékes szakemberhez: jogi tanácsadás, pszichológiai tanácsadás, rehabilitációs otthoni elhelyezés)

- iskolai (diákoknak és pedagógusoknak egyaránt) és iskolán kívüli prevenció

- utcai és lakótelepi szociális munka

- kórházi szociális munka.

Szolgáltatásaink minden esetben ingyenesek.



A Magyar Vöröskereszt Győr-Moson-Sopron Megyei Szervezete tartja fenn a Szenvedélybetegek Közösségi Szolgálatát Győr, Pannonhalma és Csorna térségében. Benkóné Somogyi Helga a közösségi koordinátor. Elérhető Győrben a Lajta utca 38. szám alatt hétfőtől csütörtökig 8 és 15 óra, pénteken 8 és 13 óra között (70/933-8700, 70/933-8458, [email protected]).


A Magyar Vöröskereszt Győr-Moson-Sopron Megyei szervezete által fenntartott Szenvedélybetegek közösségi szolgálata 2011 óta működik Győr, Pannonhalma-, és Csorna kistérség területén. A szenvedélybetegek (alkohol, nikotin, kávé, drog, gyógyszerek, energiaital, játék, stb.) és hozzátartozóik számára nyújt segítséget az alábbiakban:

- életviteli tanácsadás

- álláskeresési tanácsadás, munkahely keresés, -megtartás

- szociális helyzet javítása, lehetőségekhez mérten élelmiszer-, ruha-, bútoradomány biztosítása

- csoportos foglalkozásokon való részvételi lehetőség

- problémaelemző, -megoldó beszélgetések

- szabadidőszervezés, információnyújtás

A szolgáltatás igénybevétele ingyenes.


A Magyar Kékkereszt Egyesület csoportjaiban szenvedélybetegek segítik egymást. A győri csoport péntekenként 17 és 19 óra között tart találkozót a Liezen-Mayer utca 41. alatt. Vezetői: Molnár Zoltánné, Magassy Zoltán (96/410-225, 20/824-4808, [email protected]). A mosonmagyaróvári csoportnak hétfőnként 17 és 19 óra között van foglalkozása a Régi Vámház tér 2-4. alatt. Vezetői: Tóth Antal, Pál Imre (96/215-342, 70/211-8493, [email protected]).



Lehet élni autizmussal


2015-ben volt a csoport első találkozója. Az érdeklődők a 30/486-0010-es számot hívhatják, a [email protected] e-mail címre írhatnak.


Facebook: Lehet élni autizmussak (zárt csoport)

Havonta találkozókat tartanak a gyermek mentálhigiénés szakambulancián (Petz Aladár Megyei Oktató Kórház, Győr, Magyar utca, E épület földszint), mintegy negyvenen vesznek ezeken az alkalmakon.

Vezetőinek neve: Kapuvári Cintia, Dóber Éva gyógypedagógus.


A csoport autizmussal élő gyerekeket nevelő szülőket fog össze, de szakembereket is szívesen látnak és találkozóikkal nyitottak az érdeklődők számára. Az egymást segítő tagok ugyanis szeretnék elmosni a szakemberek, a pedagógusok és az autizmusban érintett családok közötti éles határokat.


„A Lehet élni autizmussal csoport újonnan induló kezdeményezés. Autizmusban érintett szülőként már régebben megfogalmazódott bennem, hogy létre kellene hoznom egy olyan csoportot, ahol egymást segítve jutunk előbbre. Ez az elképzelés találkozott a győri kórházban dolgozó szakemberek elképzeléseivel, így kezdetét vehette a szervezés. Találkozóink alkalmával ingyenes előadásokra invitáljuk az érdeklődőket. Az eredetileg szülői csoportnak induló kezdeményezésből egy olyan közösség kovácsolódik, ahol a különböző területeken dolgozó szakemberek is megjelennek. Egy-egy találkozó alkalmával szinte mindenki megtalálja azokat a szakembereket, akiknek a segítségére jelenlegi élethelyzetében szüksége van" – fogalmazott Kapuvári Cintia.


Al-Anon Győr csoportot 2015 júniusában hozták létre. Szerdánként 15.30 és 16.30 között tart találkozókat az adventista imaházban (Győr, Soproni utca 31.), amin a nyolc tag szokott részt venni. Elérhetőségei: 70/451-0413, [email protected], al-anon.hu.


Az Al-Anon Családi Csoportok alkoholisták olyan barátainak és hozzátartozóinak közössége, akik megosztják egymással tapasztalataikat, erejüket és reményüket, hogy megoldják közös problémáikat.


ACA Győr


(Adult Children of Alcoholics – Alkoholisták Felnőtt Gyermekei)

A győri csoportot 2012 januárjában hozták létre. Csütörtökönként 17 és 18.30 között Győrben az Ikva utca 36. szám alatt (9/25) tart találkozókat. Elérhetőségei: 70/451-0413, [email protected], aca.hu.


A csoport tagjai alkoholista vagy más módon rosszul működő családban felnőtt gyermekek, akik túlélési technikákat fejlesztettek ki és ezek még a mai napig is befolyásolják életüket.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában