Mosonmagyaróvár - Igazságtalan döntésnek érzik a társasházak közös képviselői a hulladékszállítási díj fizetési rendszerének változtatását. Szerintük ezzel azokat a lakókat büntetik, akik egyébként is rendesen fizetnek, a hulladékszállítás pedig egyáltalán nem lesz olcsóbb. Az érintettek úgy vélik, a módosítás kizárólag a Rekultív érdekeit szolgálja.
Nagy felháborodást váltott ki a városközponti lakók, illetve a közös képviselők között a képviselő-testület döntése a társasházak hulladékszállításidíj-fizetési rendszerének módosításáról. Amint arról lapunkban beszámoltunk, a köztisztasági rendelet módosítására tett javaslatot a Rekultív Kft. A cég szerint a be nem fizetett díjak veszélyeztetik a szolgáltatás biztonságos ellátását.
A jelenlegi szabályozás szerint a szolgáltató a számlát a társasházban lévő lakások tulajdonosainak állítja ki. A társaság azt szorgalmazta, hogy a díjat a társasház fizesse, hiszen az edény is a közösség tulajdonában van. A Rekultív szerint a hulladékkezelési díj a társasház működését érintő közös költség, melynek belső felosztását a szervezeti és működési szabályzatukban kell meghatározniuk. Mindezek alapján a testület legutóbbi ülésén megszavazta a javaslatot, az új fizetési rendszert a jövő év elejétől vezetik be, időt hagyva a társasházaknak az átállásra.
A városközpont közös képviselői szerint ez a döntés kizárólag a Rekultív érdekeit szolgálja. Nyitrai József (Labe), a kormányzó frakció képviselője már a tanácskozáson is élesen bírálta a rendeletmódosítást. A városatya több panelház közös képviselője is, így átlátja az ezzel járó problémákat, szerinte ez a döntés a társasházakban élők kollektív büntetése. Nyitrai József lapunknak elmondta: amennyiben a közös alapba építik a hulladékszállítást, a rendesen fizető lakókra terhelik a renitensek tartozását is.
![]() |
Szemétszállítás: A közös képviselők szerint a fizetési rendszer változásával nem lesz olcsóbb a díj. |
Ezzel a módosítás kizárólag a szolgáltató számára előnyös, hiszen ezután nem neki kell majd futnia a pénze után, hanem a közös képviselőknek kell ezt megtenniük.
Emellett lehetetlen feladatot is ró a közös képviselőkre, hiszen nekik kellene folyamatosan számon tartaniuk, hogy melyik lakásban hányan élnek pontosan. Ehhez sehol sem állnak rendelkezésre a szükséges feltételek. Nyitrai szerint ennyi erővel az összes közszolgáltató követhetné a példát. A képviselő kifogásolta, hogy az önkormányzat előzőleg nem egyeztetett az érintettekkel. Hangsúlyozta: amennyiben az önkormányzat nem változtat a döntésén, a regionális hivatalhoz fordul jogorvoslatért.
Hasonlóan vélekedik a rendeletmódosításról a Kisalföld által megkérdezett másik közös képviselő is. Resch István szerint két lehetőségük van: a közös alapot emelik, vagy lakásonként leosztják a szemétszállítási díjat. Mindkét esetben a nem fizetők tartozását is a többi lakónak kell rendeznie. A közös képviselőknek kell felvállalnia azt, ami eddig a Rekultív feladata volt. Ettől a módosítástól semmivel sem lesz olcsóbb a szemétszállítás, hiszen a paneloknál lévő edények időnként így is kevésnek bizonyulnak, kisebb kuka nem lenne elegendő. Ez a módosítás csak a szolgáltató igényeit szolgálja, hiszen így neki kell a kintlévőségeit behajtani és nyilvántartást vezetni az ügyfeleikről. Resch István a közös képviselők összefogását szorgalmazza a döntés ellen.
hirdetés
Kövessen minket, kommentelje híreinket a Kisalfold.hu Facebook oldalán!
Lájkolom és követem a Kisalfold.hu-t
Megosztom a cikket a Facebookon
Olvasóink írták
Igaz dr. Strausz alkotmány bíró is azon a véleményen van, hogy, ha kitörik az ablak üveg az is szemét lesz és, azt már igazán át kell adni a szemétszállító cégnek! Úgy, hogy az ilyen grizeldákat és a matrinékat ki kell moderálni. Minek kábítják az olvasókat, hisz itt demokrácia és szólásszabadság van!”
Imcsi for President!:)”
Nem tudom.
"Kicsit nézzél körül hogy a Magyar utcán vagy a városközpontban minden éjjel megtelnek a szemétgyűjtő edények a hulladékzsákokkal és tele reklámtáskákkal. Persze arról is a panelos tehet szerinted"
Szerintem nem!
"Sokkal kevesebb hulladék képződik egy panellakásban a fizetendő díj azonban aránytalanul magasabb, mint egy zöldövezeti családi házban?"
Szerintem nem képződik kevesebb hulladék a panelban! DE próbálj meggyőzni!
Egyébként mennyit fizetsz? Nálunk 8240 Ft negyedévre!”
A magam szemétszállítási díját természetesen fizetem, én szemetem, vigyék el szépen, még ha nem is termelek annyit, mint egy öttagú család, a rendelkezésre állási díjat értem, de más helyett nem és nem és nem vagyok hajlandó fizetni.”
Szerinted a közterületen elhelyezett szeméttárólokba a panelosok teszik bele a szemetet ? Kicsit nézzél körül hogy a Magyar utcán vagy a városközpontban minden éjjel megtelnek a szemétgyűjtő edények a hulladékzsákokkal és tele reklámtáskákkal. Persze arról is a panelos tehet szerinted. Sokkal kevesebb hulladék képződik egy panellakásban a fizetendő díj azonban aránytalanul magasabb, mint egy zöldövezeti családi házban. Ezt hogyan kezelnéd ?”
Mindkettőt lehet szelektíven gyűjteni (bár egy kicsit macerás), és nem a kukába dobni (ami viszont egyszerűbb)!
"Azt is a panelosnak kell megfizetni amit az autókkal máshonnan pl.családi házból a konténerbe tesznek ."
Zárni kell a kukát, mint a lépcsőházajtót!”
Egyébként én is úgy látom, hogy a Rekultív akarja a saját gondját a közös képviselők nyakába rakni!”