2016. 12. 10. szombat - Judit -1°C | 8°C

Magyar származású bajnok

Svájc. Luca Fabian, a magyar származású svájci sportoló az evezősök világbajnokságán nemrégiben bronzérmet nyert a litvániai Trakaiban. Edzője Stefan Fabian, vagy úgy is mondhatjuk, hogy Fábián István, aki sikeres győri evezős volt és a mai napig jó kapcsolatban van a győriekkel.
Luca az U23 Világbajnokságon indult (U23 = a 23 év alattiaknak). Ezen kívül van az olimpia, amire nem akart még elmenni, mert ott érem szerzésére még nem lehetett esélye, pedig részt vehetett volna a svájci kormányos nélküli négyesben, akik a döntőben ötödikek lettek. Szeptember közepén pedig edzőjével együtt megy a fiatal az Európa-bajnokságra, ami minden felnőtt korosztály számára nyitott.

A VB U23 Trakaiban volt, Litvániában, Vilnius közelében július 12. és 17. között. Csütörtökön tartották az előfutamokat, aztán a reményfutamokat, a középdöntőket, vasárnap pedig a döntőket. Luca könnyűsúlyú Skiffben (BLM1x; egypárevezős) indult. Az előfutamból egyenesen továbbjutott. Luca volt a nagy esélyes, mert az előző nemzetközi versenyeken minden ellenfelét már megverte, de Trakaiban ellenszeles pályára került, ahol 1700 méter vezetés után a két szélvédett pályán haladókkal szemben csökkent az esélye. Az első görög versenyző lett, a második német, a harmadik pedig a svájci Luca. Egy másodpercen belül volt a három dobogós időeredménye.

Luca Fabiant erre a vb-re sok-sok felmérő verseny után nevezték. Az úgynevezett Trials (mindenki mindenki ellen) volt az utolsó, amit Luca nyert meg mindenki előtt. Ott döntötték el, hogy ebben az évben a VB U23-ra és az Európa-bajnokságra megy. Az olimpiai célja az, hogy ott legyen 2016-ban Rióban. „Csak oda megyünk, ahol érmet nyerünk! Mindennek megvan az ideje. Több éves tervet dolgoztunk ki." – fogalmazott az edző nagypapa.

Ebben az évben a svájci evezésnek eddig ez az egyetlen világbajnoki és olimpiai érme. Hogy milyen nehéz ilyen érmet szerezni mutatja az is, hogy a magyaroknak még egy döntő sem sikerült, amikor a magyar evezés remek eredményekkel büszkélkedhetett az elmúlt években.

Az idén húsz éves Luca edzője már öt éve a nagyapja. A fiatal eddig Európa-bajnokságon és világbajnokságon egy ezüst és két bronzérmet nyert.

Érdekesség még, hogy az olimpián a magyar származású amerikai evezős, Francia Zsuzsa aranyérmet nyert.

Futball EB: Pápá görögök!

„Pápá görögök! – ezennel nem segítünk rajtatok!" A labdarugó Európa-bajnokság keretében… Tovább olvasom