A testvériskolák előnyei

2023.01.02. 12:39

Észt vendégek Győrben, a Hild Technikumban

Építészeti ismeretszerzés, nyelvgyakorlás, kapcsolattartás - többek között ezek az előnyei egy testvériskolának. A győri Hild példájának keresztül mutatjuk meg a rendszer működését.

Gyurina Zsolt

A Hild testvér iskolájából, a Construction School Talinnból érkeztek Győrbe a vendégek.

Fotó: Rákóczy Ádám

A Tallinni Építőipari Szakközépiskola delegációja járt a közelmúltban Tõnu Armulik fejlesztési igazgatóhelyettes vezetésével a Győri SZC Hild József Építőipari Technikumban. A hildes diákok örömmel mutatták be angol nyelven az iskolájukat és engedtek betekintést a gazdag hagyományokkal rendelkező intézmény mindennapjaiba. A szakmai program része Pannonhalma és Fertőd világörökségi helyszínek meglátogatása is.

Leonardo szerepe

- Az észtekkel 2005 óta vagyunk kapcsolatban. Egy közös német koordinálású, online, szakmai nyelvi anyagot fejlesztettünk együtt és utána alakult ki a testvériskolai kapcsolat - újságolta Józsa Tamás, a Hild igazgatója. - A testvériskolák sok előnye van. Észtországban, Ausztriában és Olaszországban Leonardo programokat bonyolítottunk a műemlékvédelemhez és a korszerű, energiatudatos fenntartható építészethez kapcsolódóan. Több éven keresztül évente 12 diák két tanár vezetésével 4 hetet töltött kint, a fogadó iskola diákjai pedig hasonló számban és időtartamban Magyarországon. A munkanyelvünk Észtországban és Olaszországban az angol, az osztrák iskolákban a német. A magyar tanítási nyelvű iskolákban a magyar.

Cserediákok

A két iskola pályázati forrásoknak köszönhetően több éven keresztül valósított meg cserediák kapcsolatokat. Ezek sajnos a járványidőszakban elmaradtak, de már dolgoznak azon, hogy újra elinduljanak. Várhatóan a jövő tanévben kezdődnek ezek a több hetes programok, ahol az Észt diákokkal együtt az építészeti ismeretszerzésen túl, dolgoznak a Tallinni Szabadtéri Múzeumban, megismerik Észtországot, és a nyelvgyakorlásra is jut idő. Józsa Tamás elmondta, hogy évente a programoktól és a lehetőségektől függően egy-két tucat diák utazik ki a Hildtől Észtországba. A programokra a támogatást pályázati forrásokból szerezzük. A diákoknak és a közreműködőknek a pályázati támogatás teljes ellátást biztosít. A határon túli magyar iskolákkal a Határtalanul program révén tartják a kapcsolatot, illetve közös szakmai, sport és kulturális események, diáknap, tehetséggondozó foglalkozás, közös szakmai táborok révén.

Józsa Tamás és az észt vendégek. Fotó: Rákóczy Ádám
Fotós: Rákóczy Ádám

Lehetőség a nemzetközi kapcsolat

A mostani látogatás során az észt partnerek a kapcsolatok megerősítésén túl a magyar iskolarendszerről nyertek átfogó képet, illetve volt lehetőségük egy belsőépítészettel foglalkozó üzemben is látogatást tenni. De Győr és a környék kulturális értékeit, a világörökségi helyszíneket is meglátogatták. A program során a Hild Technikumnak, mint Minősített Tehetséggondozó Műhelynek egy online tehetséggondozó konferencián volt lehetősége a bemutatkozásra, ahol az észt iskola igazgató helyettese a tehetséggondozás nemzetközi kapcsolatokban rejlő lehetőségeiről beszélt.

Hildes testvériskolák

Tallinna Ehituskol Tallinn (Észtország), Építőipari Szakközépiskola Ógyalla (Hurbanovo, Szlovákia), Kós Károly Szakközépiskola Csíkszereda (Miercurea Ciuc, Románia), HTL Wiener Neustadt (Bécsújhely, Ausztria), HTL Pinkafeld (Pinkafő, Ausztria),  IT Marinoni Udine (Olaszország).

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában