"A vágatlan felvételeken jellegzetes győri arcok tömege látható"
"1989 március 15-én volt Győr történetének - talán legnagyobb - békés tömegmegmozdulása.
A felvételekből láthatóan már megvoltak az illúziókkal teljes, rendszerváltást véghezvívó pártok alapcsírái, jövendő politikusai.
De nagy többségben egyszerű, változásra vágyó győriek jöttek el. Ihletett pillanat, nap volt volt ez, sokak számára emlékezetes.
![]() |
Ide kattintva tekinheti meg a legendás győri március 15-ét. |
A sorozatos koszorúzások alatt jól láthatóan egyre gyűlt a tömeg és Pozsgay Imre Lloyd erkélyén elmondott legendás győri beszédére megtelt a Széchenyi tér. Valoságos, hitel teli, de békés forradalmi hangulat volt.
A vágatlan felvételeken jellegzetes győri arcok tömege látható, azért sem vágtam meg, hogy nehogy elvesszen egyetlen arc, tekintet sem.
A felvétel végén a KTMF-n fórum volt Pozsgay Imrével és általam nem beazonosítható másokkal, az is jól visszadja a kor óvatoskodó, de már odamondogató hangulatát" - olvasható az 57 perces dokumentumfilmnek otthont adó mediawavearchivum.hu oldalon.
A film operatőre, vágója, rendezője az egykoron győri központú, de az elmúlt években Szombathelyre költözött Mediawawe fesztiváligazgatója Hartyándi Jenő.
Ide kattintva olvashatják el a Kisalföld szerkesztőjének publicisztikáját a 23 évvel ezelőtti nagygyűlésről, valamint az újonnan előkerült filmről! |
"Kisebb csoda volt, hogy a győri tömegfelvonulás békésen ért véget"
"Tavaly novemberben kezdtem el azokat a felvételeket válogatni, melyeket a nyolcvanas évek végén, a kilencvenes évek elején vettem fel.
Összesen 370 darab különböző típusú videokazettáról van szó, melyeknek a digitalizációja meg fog történni. A szóban forgó Pozsgay-beszédről készült dokumentumfilmet pár hete tettem fel az oldalunkra.
Azt szeretném hangsúlyozni, hogy gyakorlatilag vágatlan filmről beszélhetünk, mivel úgy éreztem, hogy a korabeli győri arcok, emblematikus alakok megőrzése legalább olyan fontos, mint Pozsgay Imre szavainak közzététele" - kezdte megkeresésünkre Hartyándi Jenő.
![]() |
Hartyándi Jenő |
"Számomra a rendszerváltás egyik legemelkedetettebb pillanataként maradt meg a huszonhárom évvel ezelőtti győri ünnep; holott mind Erdélyben, mind Budapesten több korabeli tömegrendezvényen forgattam.
Azt hiszem, az kisebb csoda volt, hogy a győri tömegfelvonulás békésen ért véget, mivel Pozsgay beszéde az akkori viszonyok között kimerítette a lázítás fogalmát.
Az állampárt ennek ellenére nem mert lépni, de azt is hozzá kell tenni: ahol tömeg van, mindig feltűnhet pár hangoskodó vagy fizetett provokátor, s ezeknek az embernek a viselkedése teljességgel kiszámíthatatlanná rendezheti az eseményeket" - közölte Hartyándi Jenő.
Romsics Ignác: "Pozsgay sikerét nem lehet általánosítani"
Az 1989. március 15-i ünnep egyértelműen mutatta az új idők új szelét Magyarországon. Romsics Ignác történész szerint "az MSZMP közös megemlékezést javasolt, amellyel a `nemzeti egységet´ és saját elfogadottságát szerette volna dokumentálni.
Az ellenzék nagyobb része viszont nem óhajtott közösséget vállalni korábbi üldözőivel, és emellett az erejét is meg akarta mutatni. Így aztán az történt, hogy a hivatalos, a Nemzeti Múzeum előtti rendezvényen az MSZMP képviselői mellett csak a szociáldemokraták és a kisgazdák jelentek meg és beszéltek.
A többi ellenzéki szervezet a Március 15. téren gyülekezett, és onnan a Szabadság térre vonult. Cserhalmi György ott olvasta fel a demokratikus ellenzék 12 pontba foglalt követeléseit. Majd Csengey Dénes, az MDF politikusa jelképesen lefoglalta a Magyar Televíziót. 1848-ban Petőfiék Landerer és Heckenast nyomdájával tették ugyanezt".
A XX. századi magyar történelem kutatója szerint Pozsgay Imre győri beszéde nem illeszkedett a sorba, mivel "Pozsgay sikerét nem lehet általánosítani. Ő akkor az ország legnépszerűbb politikusa volt. Az állampárt elfogadottsága viszont rohamosan csökkent".
Pozsgay Imre a Széchenyi téri beszédről: "Győr óriási volt akkor"
"Tizenkét politikai szervezet együttesen hívott meg a nagygyűlésre. A személyes meghívó Vadász Anna megyei népfrontitkár volt.
A Lloyd erkélyéről általam elmondottakat azóta sem szívesen emlegetik, mert a nemzeti egység fontosságáról beszéltem, miközben akkor már látszott, például az ugyanekkor Budapesten történtekből, hogy mekkora a szakadék a rendszerváltó erők között. Győr óriási volt akkor" - nyilatkozta az emlékezetes győri ünnepről az egykori államminiszter három éve a Kisalföldnek.
hirdetés
hirdetés
hirdetés
A címoldal témái

Minimáltangó, kelet-európai sanzon - ezt hozza a Nosnach duó a Mediawave Együttlétre
Harmonika és cselló, francia, zsidó, argentin, balkáni dallamok. A Nosnach duó zenéje azt a szellemiséget közvetíti, amely mindig is jelen volt a Mediawave-en. A duó harmonikás tagja, Móser Ádám mesélt a zenéjükről, és az Együttléttel való kapcsolatáról.
Olvasóink írták
Hamar kijózanított bennünket a taxis blokád.
Úgy gondoltam és sokan mások, hogy a komcsik által gmk-ba és egyébegyletekbe kilopott vagyont vissza vesszük.
- ehelyett azóta közösen rabolnak, lopnak csalnak, mindegy ki van hatalmon!
Egy aránylag jól működő, világszínvonalú termékeket is gyártó gazdaságot játszottak át, az összes értékkel a /piacért /a rablóknak, miközben milliárdosok, és multimilliomosok fejlődtek ki politikusainkból, hozzátartózóikból, és sleppjeikből!
Akkora pökhendiség lett úrrá, fiatal, a civil élet viszontagságairól semmit nem tudó "politikusi" címet felvevő, de ahhoz a legkisebb emberi méltóságot is mellőző, 90-től a közférá-ból jól megélő egyedeken, hogy nagyjaink forognak sírjukban! - ez a könyvtárostól- az ÁVH-son, a szőlőpréselőn, a böszmén, a libások-gyilkosán át, a préselőből segnyalóvá avanzsált európénerig, mind a magyarság ellen munkálkodtak!”
"Úgyhogy nekem a szocik a rossz emlékűek, de nagyon."
Mindkét idézet ipszilon pancsertől származik...
Ja és ne hidd pancser,hogy ha nem reagálsz a hozzászólásaimra,én békén foglak hagyni!:)Soha.:)Megmutatom mindenkinek,ki is vagy te valójában..
"Teccene elolvasni amit írtam, Deák Ferenc a haza bölcse volt, megbocsátott Ferencjóskának,"
Kiegyezett vele,nem megbocsájtott.A megbocsájtás Istené.”
Nem,nem viccből írta...Ámbár tudjuk,amelyik kutya ugat,az nem harap.Nos,ő csak ugat,ugat és ugat.Egyet balra,egyet jobbra és vakkant egy kicsit középre is,így állítja be magát egy demokrata kutyának.De szerintem csak egy veszett eb.”
Hát nálad "rugalmasabb" gerincű hozzászólót nem igen találni!Egy szélkakas hozzád képest egy lebetonozott kődarab...Gondoltam idézek én is,mint tették páran előttem!:)
"3. pancser 2011.02.22. 22:38
Horn kormány idején történt olyan eset, hogy levélben kérték a vállalatok vezetőit, a béremelés elhalasztására vagy mérséklésére. Amikor a dolgozók ezt nem tudva reklamáltak a külföldi idetelepült cég vezetésénél, a vezér mosolyogva kedvesen közölte, hogy szocialista kormányotok kérése a bérek visszafogása. A vezér nyilván örült a jó hírnek, többet utalhatott a részvényesek osztalékalapjába.
Szóval a dolog, hogy a kormány befolyásolja béreket, ez nem új keletű. A Fidesz mindig és mindenkor a béremelést szorgalmazta. Tessék megnézni az első ciklusukban hogyan emelték a legszegényebbek bérét és mennyit emeltek a szocik 8 év alatt. Úgyhogy nekem a szocik a rossz emlékűek, de nagyon. A voluntarizmusról meg annyit, ahol nincs akarat ott semmi sincsen!"”
Nem tudom mit élveztél az Antall-Boross kormányokon a szavazók 90%-a nem rájuk szavazott a ciklus végén. akkor szembesült a nép azzal mi a kapitalizmus. Raskó, Palotás, Zsíros, nyilván élvezték mára elmerültek. akkor történt a világ legostobább földosztása a földlicitekkel. Az egész országban meggondolatlan privatizáció zajlott, taxisblokád, 38% infláció, kezdődő munkanélküliség.
Nem visszajöttek, hanem a nép döntő többsége a szocialista pártot akarta. Ennek a pártnak semmi köze a bolsevizmushoz, meg az ÁVH-hoz. Ferenc Jóska uralkodott amikor 49-ben a megtorlások zajlottak, mégis magyar király lett belőle, pedig 18 év telt csak el. Felejtsük el végre a komcsizást, Horn egy nagyon jó miniszterelnök volt!”