Az USA legyőzésével a nyolcaddöntőbe jutott Ghána

Mialatt az amerikai elnök Budapesten beszélt a forradalomról, Ghána csapata legyőzte az USA-t a labdarúgó-világbajnokságon, így Bruce Arena együttese indulhat haza.
Ghána-Egyesült Államok 2-1 (2-1)

A ghánai válogatott 2-1-re legyőzte az Egyesült Államokat az E csoport zárófordulójában, ezzel bejutott a németországi labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntőjébe.

Az afrikai együttes Haminu Draman révén szerzett vezetést, Clint Dempsey ugyan az első félidő hajrájában még egyenlített, ám Stephen Appiah büntetőből szerzett góljára már nem érkezett válasz.

Ghána két győzelemmel és egy vereséggel, csoportmásodikként került a legjobb 16 közé. Az E jelű kvartettben a zárófordulóban a cseheket 2-0-ra felülmúló Olaszország végzett az élen.

E csoport, 3. forduló:

Nürnberg, 40 ezer néző, v.: Markus Merk (német)
Ghána: Ricardo Kingson - John Paintsil, Shilla Illiasu, John Mensah, Habib Mohamed - Derek Boateng (Otto Addo, a szünetben), Michael Essien, Stephen Appiah, Haminu Draman (Alex Tachie-Mensah, 80.) - Matthew Amoah (Eric Addo, 59.), Razak Pimpong
Egyesült Államok: Kasey Keller - Steve Cherundolo (Eddie Johnson 61.), Jimmy Conrad, Oguchi Onyewu, Carlos Bocanegra - Claudio Reyna (Ben Olsen, 40.), Clint Dempsey, Landon Donovan, Eddie Lewis (Bobby Convey, 74.) - DaMarcus Beasley, Brian McBride
gólszerző: Draman (22.), Appiah (45+2., 11-esből), illetve Dempsey (43.)
sárga lap: Essien (5.), Shilla (32.), Mensah (81.), Appiah (91.), illetve Lewis (7.)

22. perc: Draman szerelte Reynát az amerikai térfél közepén, majd kapura tört, és 12 méterről a bal alsó sarokba helyezett (1-0).
44. perc: Beasley labdaszerzés után elhúzott a bal szélen, majd középre ívelt, az érkező Dempsey pedig 10 méterről a kapu jobb oldalába bombázott (1-1).
45+2. perc: Onyewu szorításában a 16-oson belül Pimpong a földre esett, a játékvezető 11-est adott. A büntetőt Appiah a balra vetődő Keller mellett a kapu jobb felső sarkába lőtte (2-1).
65. perc: Lewis adott középre balról, McBride 4 méterről fejelt, a labda a lécen csattant.
70. perc: Pimpong tálalt Appiah elé, aki nagy helyzetben lőtt, ám az utolsó pillanatban Convey blokkolt.

A mérkőzés elején az amerikaiak voltak aktívabbak, ám a ghánaiak hamarosan átvették az irányítást, és egy hatalmas egyéni hibát kihasználva a vezetést is megszerezték. A játékrész hajrájában Bruce Arena együttese ugyan Dempsey révén - a torna 100. találatával - kiegyenlített, mégsem vonulhatott döntetlennel a szünetre, hiszen Appiah értékesített egy vitatható 11-est, így újra az afrikai együttes került előnybe.

A folytatásban az Egyesült Államok szinte végig mezőnyfölényben futballozott, és több gólhelyzetet is kialakított, de nem sikerült ismét egyenlítenie. Ghána ezzel a sikerrel óriási meglepetésre, vb-újoncként bejutott a legjobb 16 közé.